BLOG

Kızılötesİ Sauna Faydaları Nelerdİr?
KIZILÖTESİ SAUNA FAYDALARI NELERDİR?

Kısa süreli ısı şokuyla inflamatuar maddelerin üretimini artırır ve dış etkenlere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Damarları genişleten nitrik oksit(NO) üretimini artırarak kan dolaşımının artmasına neden olur. Bu da organlara daha fazla oksijenin gitmesini ve bununla beraber organların daha optimal düzeyde çalışmasına yardımcı olur.

Çekirdek vücut sıcaklığını yükseltir. Metabolizmayı hızlandırır. Enerji tüketimini artırır. Kalp hızı, deri kan akışı, kalp debisi ve terlemeyi artırır.

Toksik maddeler vücutta otoimmün, metabolik, nörolojik vs birçok hastalığın sebebidir. Terlemenin artması da detoksifikasyona (vücuttaki zararlı maddelerin atılması) yardımcı olur. Bu sayede vücudumuzu toksinlerin getirdiği zararlardan korur.

Yağ hücreleri toksik hale geldikçe iyi beslenme ve egzersize rağmen yağ hücreleri kaybedilemeyebilir. Ancak sauna sayesinde toksik maddelerin atılımı buna bağlı olarak da yağ hücrelerinin kaybı kolaylaşır.

Egzersiz sonrası vücudu dinlendirmeye yardımcı olur.

Kasları gevşetir ve ağrı, gerginlik veya krampla mücadelemizde bize yardımcı olur. Kas spazmlarına karşı önerilen doğal yöntemlerden bir tanesidir.

Oksidatif strese karşı vücudu koruyarak ateroskleroz(damar sertliği) oluşumunu azaltır.

Ani Kardiyak Ölüm, Kalp Yetmezliği ve Kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm riskini azaltır.

İnme riskini ve buna bağlı olarak felç kalma riskini de azaltır.

Kronik kalp yetmezliği olan hastalarda semptomları iyileştirir ve egzersiz toleransını artırır.

Obezlerde vücut ağırlığı ve vücut yağını düşürür.

Diyaliz hastalarındaki fistüllerdeki bozulmanın sıklığını azaltır ve böbrek kan akımını artırarak fonksiyonları iyileştirir.

Yorgunluk, stres, ağrı, uyku bozukluğunu ve depresyonu azaltır.

Daha fazla çalışmaya ihtiyaç olmasına rağmen sağlıklı yetişkinlerde hafıza hastalıklarının (Alzheimer, demans) gelişimini önlemek veya geciktirmek için tavsiye edilebilir bir müdahale olduğu düşünülmektedir.

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarında ağrı, sertlik ve yorgunluğu azaltır.

Saman nezlesi (alerjik rinit) olanlarda göz kaşıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma semptomlarını önemli derecede iyileştirir.

Ciltteki yara iyileşmesini destekler.

Kombine halde kullanıldığı bazı tedavi türlerinde selülitli hastalarda genel selülit görünümünde ve cilt durumunda iyileşmeler sağlar.

Güneş yanığı hücresi oluşumunu baskılar.

Periton diyalizi tedavisi gören hastaların yaşadığı iltihaplanma düzeyini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair çalışmalar vardır.

Tip 2 DM(Şeker hastalığı) olanlarda insülin salgılayan pankreas hücrelerini korur, insülin salınımını artırır. Ekteki çalışma fareler üzerinde olmasına rağmen tip 2 DM’in kontrol altına alınması için umut vericidir.

DM’yi (Şeker hastalığı) şiddetlendiren kortizol gibi stres hormonlarını azaltarak ve insülin duyarlılığını artırarak, DM oluşumunun önlenmesine ve DM’nin tedavisine katkıda bulunarak kan glikoz seviyesini normalize etme olasılığını artırır.

Şeker hastalarında yaşam kalitesini artırır ve hastalığın yan etkilerinden hastayı korur.

Yapılan bir çalışmada Kronik Yorgunluk Sendromu olan hastalarda FIR terapisinin yararlı ve güvenli bir tedavi olabileceği düşünülmektedir.

Yapılan bir çalışmada iskemi durumunda testislerde apoptoza (programlanmış hücre ölümü) karşı koruyucu bir role sahip olup, cinsel fonksiyonlar üzerinde etkili olabileceği kayda geçirilmiştir.

Kollajen ve çözünür elastin miktarını artırırarak, ciltteki pürüzlülüğe ve gerginliğe iyi gelir.

Kollajen sentezini, hücre çoğalmasını ve keratinosit hareketliliğini teşvik ederek yara iyileşmesi üzerinde tedavi edici etkisi vardır.

Bazı kanser türlerinde etkili bir tedavi şekli olduğu düşünülmektedir.